Związek na całe życie, a nasze wyobrażenia

Zakochanie to stan, w którym wszystko wydaje się nam oczywiste i widzimy same pozytywne cechy relacji. Etap ten nie trwa wiecznie, a wtedy osoby nieświadome dynamiki relacji mogą czuć się zdezorientowane. Nic, w tym dziwnego popkultura i literatura częściej opisują początkowe stadium miłości, choć zmienia się to. Gdy emocje nieco ostygną, a w twoim związku robi się spokojniej, to nie panikuj. Jeśli dostrzegasz tych 5 sygnałów, to twoja relacje może okazać się tym czymś wyjątkowym. Takie cechy ma związek na całe życie. 

5 cech związku, który ma szansę stać się tym na całe życie

Uważne słuchanie

Jeśli twój partner słucha cię z zaangażowaniem i interesuje się twoimi sprawami na bieżąco, to bardzo dobry znak. Jak to rozpoznać? Zadaje pytania, pamięta o różnych sprawach, nie przerywa, próbuje doradzić, ale nie wywyższa się, nie odpływa myślami. Nieustanna ciekawość drugą osobą i wrażliwość na jej sprawy to bardzo ważny element w związku. Słuchanie jest istotne również w czasie kłótni, w której to trudno powstrzymać emocje, ale jeśli wsłuchamy się w to, co mówi do nas partner, bez oceniania, to może wyjść z tego coś całkiem pożytecznego i wzmacniającego związek. 

Okazujecie sobie czułość

Żarliwe pocałunki, nieustanne podniecenie, ochota na kontakt non stop. Tak wiele par czuje się na początku, to jednak nie trwa wieczne i nie jest to powód do zmartwień. Drobne gesty takie jak przytulenie, buziak, pogłaskanie, przytulenie to znak, że pragniemy być blisko i podświadomie dążymy do kontaktu z ukochaną osobą. To forma intymności między parą, niepodszytej erotyką, a świadcząca o dużej zażyłości emocjonalnej.

Wierzycie w sobie

Dodawanie sobie skrzydeł sprawia, że czujemy się ważni i wyjątkowi dla partnera. Podczas gdy świat może w nas wątpić, a nawet my sami, to ta jedna osoba dopinguje do działania i popycha do przodu. Ważne jest jednak, żeby partner nie wywierał presji do zmian i nie warunkował tym uczuć. Jeśli twój partner to twój największy cheerleader to prawdopodobnie jesteś w związku długoterminowym. Nie oznacza to przy tym, że ma być absolutnie bezkrytyczny, ponieważ merytoryczna krytyka wyrażona w przyjazny sposób może nam bardzo pomóc. 

Te same poglądy i plany

Choć odmienności można jak najbardziej akceptować, to pewne podstawowe kwestie w związku powinny być zbieżne. Należy do nich kwestia taka jak ślub czy dzieci, ale równie ważne mogą być preferencje polityczne, światopoglądowe, społeczne czy religijne. Mogą, ale nie muszą stać się kością niezgody, dlatego warto o tym rozmawiać i ocenić, co jesteśmy w stanie zaakceptować, a co będzie przedmiotem sporów, utrudniającym trwanie relacji.

Czujesz się swobodnie

Poczucie, że możemy być sobą przed partnerem, jest bezcenne. Bez masek, bez udawania, z zaletami i wadami, całym charakterologicznym inwentarzem. Częścią tego jest poczucie humoru. Wzajemne rozśmieszanie, podobny humor, spontaniczna radość budują nić porozumienia. Niekiedy wystarcza porozumiewawcze spojrzenie, które jesteśmy w stanie rozszyfrować przekaz nawet w tłumie osób. To wyraźny sygnał, że jesteś w związku z właściwą osobą.