Bez telefonu, jak bez ręki. Zgadzasz się z tym? W takim razie warto zastanowić się nad tym, co to dla ciebie tak naprawdę oznacza. Smartfon to już coś zupełnie innego niż telefon i nie służy nam przede wszystkim do kontaktu z innymi. Obecnie to prawdziwy pochłaniacz czasu, który z jednej strony oznacza mnóstwo możliwości, a z drugiej mnóstwo zagrożeń. Wszelkie media społecznościowe gromadzimy przede wszystkim w tym małym urządzeniu, ale badania pokazują, że cel ułatwienia w podtrzymywaniu kontaktów przyniósł odmienny skutek. Zaistniało bowiem zjawisko phubbingu, niebezpieczne i dla związku, i dla nas samych. O co chodzi?

Czy scrollowanie może nasilać negatywne emocje i objawy FOMO?

Osoby pochylone nad smartfonem to stały i dominujący widok w przestrzeni publicznej. Dzięki niemu możemy załatwić szereg spraw, dostarczyć sobie rozrywki i być na bieżąco ze sprawami wręcz z całego świata. Prawdziwym pożeraczem czasu są media społecznościowe, które kuszą nas na każdym kroku. Każde nowe powiadomienie to dopaminowy strzał, który zachęca do zaglądania i jeszcze dłuższego w nich przesiadywania. Może zaistnieć FOMO, czyli lęk przed tym, że coś nas ominie w social media. Sięganie po telefon staje się kompulsywnym nawykiem, coraz mniej skorelowanym z wiekiem. Dotyczy to osób bardzo młodych, jak i dojrzałych, bo od mediów społecznościowych i ogólnie telefonu uzależnić może się każdy. Choć dzięki temu szybko odczuwa się krótką przyjemność, to długofalowo ma to negatywne konsekwencje. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Baylor dowiodło, że aż  40% uczestników z 450 odczuło nasilenie objawów depresji przez nadmierne użytkowanie telefonu. To bardzo alarmujące. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie bez telefonu, dlatego depresji powiązanej z tym może doświadczyć masa osób, kompletnie nieświadomych z zagrożenia. Badanie to pokazało jeszcze inny ważny aspekt.

Co oznacza zjawisko phubbingu?

Podzielność uwagi to mit, nie da się skupić uwagi jednocześnie na różnych rzeczach z pełnym zaangażowaniem, chyba że wykonujemy coś zupełnie machinalnie, dlatego też zmywanie naczyń czy gotowanie, jesteśmy w stanie pogodzić z rozmową. Jeśli myślisz jednak, że scrollowanie w telefonie bez problemu godzisz ze słuchaniem partnera, to raczej jesteś w błędzie. Phubbbing to zbitka słów phone (telefon) i snubbing (lekceważenie). Zjawisko phubbingu oznacza sytuację, kiedy to dana osoba koncentruje się na scrollowaniu, a nie ludziach, z którymi przebywa. Może to zdarzyć się na spotkaniach, ale i właśnie w związkach. I tym właśnie zajęli się badacze z Uniwersytetu Baylor. Aż 22% badanych przyznało, że odczuło oddalenie od partnerów, spowodowane byciem ciągle online. To zaskakująco wysoki wynik. Jeśli nie potrafimy obdarzyć pełną uwagą naszego partnera w czasie rozmowy, bo czujemy usilną potrzebę przeglądania czegoś bez celu w telefonie, to może oznaczać poważny problem. Nie jesteśmy skupieni, a z drugiej strony, partner czy partnerka mogą czuć się lekceważeni. To bardzo destrukcyjna ścieżka dla związku, prowadząca do wypalenia. Warto policzyć, ile czasu spędzamy na scrollowaniu, w jakich miejscach w internecie spędzamy najwięcej czasu. Ponadto też kogo obdarzamy uwagą. Czy są to osoby, które wzbudzają w nas pozytywne uczucia? Czy może są źródłem frustracji i negatywnej energii? Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawę z tego, jak zarządzamy swoimi emocjami i zasobami psychicznymi. 

Higiena cyfrowa ma zatem ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego. Pamiętajmy, że negatywnych skutków jest jeszcze więcej. Emitowane przez ekran światło niebieskie przed snem zaburza proces wydzielania melatoniny, zatem zasypianie może zająć dłużej, a sen nie będzie tak bardzo regeneracyjny, jak powinien. 

Jak radzić sobie z phubbingiem?

  • Po pierwsze, komunikacja. Porozmawiaj z phubberem o swoich obawach. Wyraź swoje potrzeby i podkreśl, jak ważny jest dla ciebie „czas bez elektroniki”.
  • Po drugie, zasady. Ustalcie granice dotyczące używania telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Możecie zdecydować się na przykład na „godzinę bez telefonu” podczas wspólnych posiłków.
  • Po trzecie, bądź dobrym przykładem dla innych. Ograniczając to, ile korzystasz z telefonu komórkowego w obecności innych osób, pokazujesz, jak ważny jest dla ciebie czas spędzany razem (bez zakłóceń).

Więcej przeczytacie o tym w poniższym artykule: